🌟 Sweeten Your Life with Nature's Best!
Bard Valley Organic Fancy Medjool Dates are a delicious and nutritious snack option, containing 16 essential vitamins and minerals, no cholesterol or fat, and are high in potassium, making them a heart-healthy choice for any lifestyle.
S**A
Fancy!
Nicely packaged and fresh. Enjoyed every bit of it. No cons to report.
D**R
Great Dates!
These dates arrived in a timely manner and in excellent condition. They are about 2 to 3 times as large as the Dole dates from the supermarket. They are plump, moist, fresh and just taste great. They are not pitted, but we didn't see that as a problem. Highly recommended.
J**S
Delicious but not organic
Product says organic on Amazon. No organic certification on the dates that shipped to me. They taste good though.
H**N
One Star
cheap quality dates ever
N**7
i use it for fasting best for me i recommend to any one good food buy it today
Medjool dates are sweet, and they are a good source of fiber. They are a sweet treat, a healthy snack for those on the go, at home or in any way i use it for fasting best for me i recommend to any one good food ?
M**E
Super quick delivery!
I was delighted to find the same brand of organic dates I use here on Amazon. I was, however, a little concerned about the ship time I was being quoted during the checkout process. I gave myself over to faith, and placed the order anyway. Low and behold 3 days later my dates were in my hot little hands and I was making more raw cookies for my kids. Amazon originally quoted 1 week for shipping, but I think that is because they send the order direct to Bard Valley and then B.V. does the shipping. I think Amazon padded the shipping time just in case. I've ordered from B.V. before, they ship VERY quickly. That said it was quick from Amazon AND cheaper. Amazon does it again!
L**.
The Best Dates
These are the meatiest and largest dates! I love the fact that they're organic, too. I dip them in almond butter-a yummy treat.
H**S
$5.45 per pound - good value
I don't know where the previous reviewer learned how to do 3rd grade math, but $59.95 / 11 pounds = $5.45 per pound. Good price on organic dates.
Trustpilot
4 days ago
2 months ago