Baisha Flour(白鲨糕点专用粉) (Rice Roll Flour(肠粉专用粉) 3 Pack)
H**E
Easy Cheung Fun at Home
I bought this because I love Cheung Fun and didn’t want to have to make my own mix (rice flour, corn starch, wheat flour or something) when I have yet to learn how to make it. It worked great! The first time I made it I tried to follow the instructions but I think it has to be steamed longer just to make sure it’s cooked through (mine was ok and closer to 10 min in, depending on the thickness of the batter). Also, when following the directions, use a scale. The instructions said, 100 grams of powder. I weighed it and it came to about a cup. Then 250 grams of water (water being heavier than powder) also came to about a cup of water, or a bit more.Overall very good! Tastes just like the local dimsum place!
A**R
Price
Too expensive
R**X
Love it
Keep restocking this. It’s really good
M**N
Recommend for beginner
Very good flour but over price
A**R
Rice Noodle Mix -- ready to go
Appreciate this 3-pack value with a great product. Good value.Excellent ready-to-go mixture which I value because it conserves my energy for the precise noodle preparation. The result: delectable noodles that make an almost-sweet glorious backdrop to so many, many things.Make rice noodle rolls w any interesting filling you can dream up -- from sweet to savory. You can even slice long rolls of the crêpe-like noodle or treat it as you would a rolled up crêpe. Or create simple noodles -- wide or narrow-- to top for tonight's dinner. So easy. Watch some youtube videos on the process -- Chinese and Vietnamese versions -- will show you variations and that it's not hard.Have a blast and try these.
P**U
Bring back memories
Living in a remote part of state is hard to get some good rice flour roll like in big city this stuff actually taste pretty good and a lot like the one you can get in big city restaurant. Just get some green onion ,dried shrimp and bbq it taste great
A**E
On the website said that’s 3 packages cost $18.00 but only came 2 packages. Don’t buy is a trick
I ordered 3 packages and cost me $18.00. But only come 2 packages
S**N
😋
Not bad.👍
Trustpilot
2 weeks ago
2 months ago